Problém krátkodobých pronájmů

Krátkodobé pronájmy formou Airbnb.com a dalších platforem jako např. Booking.com sebou nese celou řadu problémů.

Všechny tyto problémy koronavir na nějakou dobu vyřešil. Bude zajímavé sledovat, jak se centrum Prahy a dalších turistických měst po koronavirové invazi na nějakou dobu změní. Otázkou je, jak problém řešit, až se do Prahy vrátí cestovní ruch. Zde jsou největší problémy:

1. Dopad na ostatní obyvatele

Pokud v domě bydlí trvale obyvatelé a zároveň jsou v domě byty na krátkodobý pronájem, dochází častěji ke konfliktům mezi vlastníky.

Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Když jedete někam na dovolenou s přáteli, chcete se bavit. A to je první problém. Lidé přijedou do Prahy a chtějí si tu dovolenou užít. Z centra se vrátí na “apartmán” a občas v alkoholové náladě. V party se nezřídka pokračuje dlouho do noci. A když je u bytu balkón a je krásná letní noc, proč nepokračovat v zábavě na balkóně. Zvuk se potom šine celým domem.

Turisté, kteří přijíždí z jižních zemí (např. Španělsko, Itálie) jsou zvyklí trávit večery s přáteli, být vzhůru dlouho do noci, protože doma mají přes poledne siestu. Neví, že lidé v Česku mají jiné návyky.

Např. mladí Britové nebo lidé ze Skandinávie jsou zase omráčeni levným a skvělým pivem. Doma mají alkohol kvůli vysokým daním velmi drahý a tak si to tu chtějí pořádně vychutnat.

Turisté za týden zmizí a stížnosti obyvatel domu je někdy tolik netíží. Představte, že vedle vás v sousedním bytě se střídají skupinky turistů, kteří si to v Praze chtějí “užít”. Když se nevyspíte, občas narazíte na nepořádek u popelnic, pak je naprosto přirozené, že vás jako souseda celý koncept Airbnb pěkně naštve. Volání policie sice problém zklidní, ale za nějakou dobu s jinými návštěvníky se opakuje.

Majitelé, kteří byty takto pronajímají, často v domě nebydlí, a tak neví, co se tam děje.

Domy mají svůj domovní řád. Jenže kolik z vás si na dovolené přečetlo domovní či provozní řád ubytovatele. A tak turisté nevědomky porušují mnohá opatření, na kterém se obyvatelé trvale žijící v domě dohodli. Např. pravidla o nakládání s odpadky, chování v domě, noční klid.

Problémem je někdy i počet lidí v bytě a rozpočítání poplatků za služby. Vznikají tak zbytečné konflikty mezi vlastníky.

2. Nedostatek bytů k trvalému bydlení

Byty, které měly původně sloužit k trvalému bydlení z trhu postupně mizely, aby se z nich staly rekreační jednotky. Odhaduje se, že takto z trhu zmizelo 6.000 až 12.000 bytů. Přesný počet bytů se nedá určit, protože někteří pronajímatelé pronajímají jen několik pokojů v bytech, ve kterých sami žijí, což byla původní myšlenka Airbnb.com.

Vytěsňování bytů z trhu dlouhodobých pronájmů byl jedním z důvodů, nikoli jediným důvodem, který vedl k růstu cen nájmů.

Nejvíce bytů pro krátkodobé pronájmy se nachází v centru a širším centru Prahy, tj. zejména Nové Město, Staré Město, Vinohrady, Karlín, Žižkov, Vršovice, Smíchov, Dejvice, Bubeneč, Holešovice.

3. Domy nejsou na krátkodobé pronájmy koncipovány

Domy nejsou často ani na krátkodobé pronájmy koncipovány. Chybí v nich recepce, zřetelné umístění popelnic, trvalá bezpečnostní služba atd. Když má nějaký host v hotelu problém, zavolá na recepci. Když někdo dělá nepořádek, hotely mají bezpečnostní službu, která sjedná pořádek. Toto zázemí často v běžných domech chybí. Občas se stává, že když má host v bytě problém a majiteli bytu se nedovolá, zvoní na sousedy. Ti jsou tak nechtíc zapojeni do řešení problémů, které se jich vůbec netýkají.

4. Ztráta daňových příjmů

Ubytovací zařízení musí platit městu poplatky. Rekreační a lázeňský poplatek je od ledna 2020 v Praze 21 Kč za osobu a den. Ne každý ubytovatel tyto poplatky platí. Někteří ubytovatelé zatloukají i daň z příjmu a DPH. Vytvářejí tak hotelům, penzionům a dalším ubytovacím zařízením nekalou konkurenci.

5. Turistický skanzen

Z některých vnitřních částí Prahy se již dlouho vytrácí přirozený život, který tu trval staletí. Zejména z Malé Strany a Starého Města se stává turistický skanzen, který místní obyvatele a služby pro trvalé bydlení vytlačuje.

Výhody krátkodobých pronájmů

Nemůžeme krátkodobé pronájmy šmahem jen odsoudit. Mají své výhody. Vytvářejí ubytovací alternativu k hotelům, zvyšují nabídku ubytovacích kapacit ve městě a zvyšují zaměstnanost. Turistický ruch je významnou součástí příjmů obyvatel Prahy a přispívá k prosperitě města. Příjmy často zůstávají vlastníkům, kteří v Praze žijí a zvyšují tak jejich životní úroveň.

Turistický ruch tvoří 2,8 % podílů na HDP. Zahraniční turisté u nás v roce 2018 utratili 26,3 mil. EUR. To už je slušný balík peněz, se kterým se můžeme pro letošek rozloučit. Stále je to však mnohem méně, než např. počtem obyvatel srovnatelné Portugalko s příjmem 48,9 mil. EUR. nebo Chorvatsko se svými 80,2 mil. EUR. Zdroj: Eurostat.

Odhad ceny nemovitosti

Řešení problémů krátkodobých pronájmů

Nemá smysl nekoncepčně, plošně zakázat krátkodobé pronájmy, ale spíše citlivě odstranit nedostatky při zachování výhod, které turistický ruch lidem nabízí.

1. Hlasování vlastníků

Jedním z řešení nejpalčivějších problémů může být dát vlastníkům bytových jednotek v domě zákonnou možnost hlasovat, jestli si krátkodobé pronájmy jako formu podnikání v domě přejí a za jakých podmínek. Mohli by mít i možnost odsouhlasit si pro vlastníky, kteří se krátkodobými pronájmy živí, vyšší poplatky do fondu oprav a na správu domu. Vlastníci sami by pak rozhodli o osudu a formě krátkodobých pronájmů. Pronajímatelé, kteří se krátkodobým pronajímáním živí, by pak byli pod větším tlakem ostatních vlastníků a museli by tak více dohlížet, aby jejich návštěvníci více dodržovali domovní řády.

1. Dohled státních orgánů

Státní úřady by měly vyvíjet větší dohled nad placením daní a poplatků a dodržování pravidel, aby se krátkodobé pronájmy nestávaly nekalou konkurencí zavedeným ubytovacím kapacitám.

Politici mají nicméně dost času na řešení problémů, protože čínský koronavir trh krátkodobých pronájmů na rok možná dva zabil.

Většina pronajímatelů se proto bude snažit své byty pronajmout dlouhodobě. A přitom někteří majitelé zjistí, že dlouhodobé pronájmy jsou mimo samotné centrum Prahy v některých ohledech lepší a zůstanou u nich. U dlouhodobých pronájmů jsou sice menší příjmy, ale také mnohem méně starostí.

Článek vznikl ve spolupráci s Petrem Podlešákem, manažerem naší kanceláře. Díky Petře.

Chcete pomoci s prodejem nebo pronájmem nemovitosti ?